top of page
  • Esin Barutcu

Zamanda Yolculuk | Sultanahmet'te Fotoğraf Çekimi

İstanbul'un kalbi nerede derseniz cevabım tereddütsüz Sultanahmet olur. Tarih boyunca sadece İstanbul un değil, Dünya'nın kalbi olmuştur. İstanbul a ilk geldiğim yıllardan itibaren gezmeye ve keşfetmeye doyamadığım, Sultanahmet yıllar sonra en sık gittiğim mekanlardan biri haline geldi. TripAdvisor fotoğrafçısı olduktan sonra Sultanahmet'in tarihsel önemini çok daha iyi anladım. Her köşesini, her sokağını gezdim diyebilirim. Ayasofya Camii, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı, At Meydanı, Alman Çeşmesi, Topkapı Sarayı, Arkeoloji Müzesi tarihi yarımadanın en bilinen yerleri. İnanın bir o kadar da gizli kalmış tarihi güzellikler barındırıyor.


Bizans döneminde olduğu gibi fetihten sonra Osmanlı halkı da burada yaşamaya başlamış . Klasik Türk evlerinin bir çok örneğini görebileceğiniz bir mekandır Sultanahmet. Tek katlı, cumbalı ahşap evlerden bir kısmı günümüze kadar gelmiştir. İstanbul'un meşhur yangınlarında bir çoğu kül olsa da, hala güzel örnekleri görmek mümkün. Tabi sevimsiz örnekler de yok değil. Sultanahmet İstanbul un en önemli turistik çekim merkezi olunca bilinçsiz dönüşümlerle otel yapılan, kat çıkılan, saçma teraslar yapmak uğruna Tarihi yarımada görüntüsü kirleten binalar da mevcut.


Dış fotoğraf çekimini yaparken çok keyif aldığımız sokak
Catch Sultanahmet Hotel

Şimdi size anlatacağım dönüşüm ise beni umutlandıran ve keyifle çalışmamı sağlayan bir proje... Catch Sultanahmet Hotel Tarihi yarımadanın sahile yakın kısmında yeralıyor. Klasik otel binası gelmesin aklınıza, çünkü Otel bir sokaktaki binaların restorasyonu ile Otel haline getirilmiş. Soğukkuyu Sokağı'nda rahmetli Çelik Gülersoy un kazandırdığına benzer bir sokak olmuş özetle.


Fotoğraf çekimi sırasında iki bayrağı da aynı anda dalgalanırken yakalamak için rüzgara dua ediyoruz :)
Sultanahmet sokaklarının hepsi keşke böyle olsa :)

Dış mekan fotograf çekimi...
Eskiyi yaşatmak mümkün!

Otel toplamda 32 odadan oluşuyor. Eski evlerden dönüştüğü için her biri diğerinden farklı. Oda dekorasyonunda klişeye kaçılmamış. Klişeden ne mi kastediyorum? Osmanlı görkemini hatırlatsın diye altın varaklar, ağır mobilyalar tercih edilmemiş. Modern bir tarz benimsenmiş ama dönem renklerinin ağırlığı da korunmuş. Dış cephe dönemi yansıtacak şekilde restore edilmiş.


Odaların detayı aşağıdaki galeride yeralıyor. Özellikle Bizans döneminden kalma tarihi duvarın da sergilendiği odaya göz atmanızı tavsiye ederim...


Sultanahmet e yolunuz düşerse mutlaka Kupacılar Sokak'ta bulunan Catch Hotel'e uğrayın, zamanda yolculuk yapın !Comentarios


ana sayfaya dönüş simgesi

Aramıza katıldığınız için teşekkür ederiz !

bottom of page