top of page
 • Esin Barutcu

Otel Fotoğraf Çekimi

2020 hepimiz için zor bir yıl oldu. 2021 yılı ise aşı haberleri ile beraber umutlarımızı arttırdı. Dünyanın en büyük OTA (Online Travel Agency) lerinden bir olan #Expedia'nın yakın zamanda yaptırmış olduğu araştırma ise değişen misafir davranış ve taleplerini ortaya koyması açısından sektördeki tüm oyuncular için önemli.

Araştırma 16.000 anket katılımcısıyla, 8 farklı uluslararası pazarda yapılmış. Heyecan verici sonuçlara ve önerilere sahip. Birinci ve belki de en önemli sonuç misafirlerin %75’i, 2021’de bir tatilin kendilerini yeni bir

akıllı telefondan daha mutlu edeceğini söylemiş olması sanırım :) Nitekim ülkemizde son bir ayda yaşanan hareketlilik bunun en önemli göstergesi sanırım.


Peki misafirler ne istiyor?

 • Evlerine yakın bir seyahati tercih ediyorlar...tercihen sürüş mesafesinde olan yerleri gezmek istiyorlar

 • Daha uzun süreli konaklama istiyorlar ve bunun için daha fazla harcama yapmaya hazırlar !

 • Konaklamalarını gözlerinin önünde canlandırabilmeyi istiyorlar. Rapordan alıntı yaparsak : "Geçen yılın belirsizliği, misafirlerin seyahatlerini öngörüp güvenle rezervasyon yapmalarına yardımcı olacak bilgilere aç olduğu anlamına geliyor. Bilinçli misafirler bir konaklama rezervasyonu yapmadan önce detaylı otel bilgileriyle otel imkanlarının fotoğraflarından iptal ve temizlik politikalarına kadar tüm gerekli bilgileri istiyor."


Otel detay cekim - Ciragan Palace Kempinski
Fotoğraflar her zaman arama ve rezervasyon sürecinin önemli bir parçası olmuştur ancak 2021’de misafirler bunun kararlarının olmazsa olmazı olduğunu söyledi.

Havuz fotoğraf çekimi, Dış mekan fotoğraf çekimi
Havuzunuza odanızdan erişebilirsiniz - D-Resort GöcekMisafirlerin çoğu (%91), konaklama rezervasyonu yaparken fotoğrafların çok önemli olduğunu söyledi ve %88’i rezervasyondan önce otel özelliklerinin fotoğraflarını görmenin önemli olduğunu söyledi.Otel Lobi fotograf çekimi
Müzik konsepti ile dizayn edilmiş eşsiz lobi - Aria Hotel Budapeste

Misafirler arasında artan bilinç ve uzun süreli konaklama istekleri göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değil. Fotoğraflar otelinize hayat katar ve misafirler, tüm konaklamaları boyunca otelin kendilerinin ve ailelerinin ihtiyaçlarına uygun olacağını bilmek ister.


Misafirler, bir otel hakkında karar vermeden önce ortalama 9 fotoğraf görüntülüyor. Araştırma sonuçlarına göre en önemli fotoğrafların şunları içermesi gerekiyor :

 1. Oda fotoğrafları

 2. Banyo fotoğrafları

 3. Havuz / Lobi gibi temel otel özelliği fotoğrafları

 4. Otel dış cephe fotoğrafı

 5. Otelde yemek servisi ve yiyeceklerin fotoğrafları

 6. Odada sunulan hizmetlerin fotoğrafları

 7. Çevreleyen bölgenin fotoğrafları

 8. Yakınlarda görülecek yerlerin fotoğrafları


Otel odası fotoğraf çekimi
Boğaz manzaralı süit - Çırağan Palace Kempinski Hotel

Aslında hepimizin bildiği gerçeği bir araştırma net olarak ortaya koymuş. Misafirler net görünen, ilgi çekici, açıklayıcı, merak uyandırıcı, otelinizi en iyi anlatacak fotoğrafları istiyor.


Ertelenmiş tatil talepleri belki bu yıl geçmişteki zararları karşılamaya yetmeyecek ama önümüzdeki dönemde iyi hazırlanan oteller fark yaratacak. Bu farkı yaratmanın en hızlı ve efektif yolu ise sizi en iyi anlatan fotoğraflarla otelinizi tanıtmanız.


Comentários


ana sayfaya dönüş simgesi

Aramıza katıldığınız için teşekkür ederiz !

bottom of page