top of page
  • Esin Barutcu

Online Seyahat Kanallarına Ne Tür Fotoğraflar Yüklemeliyim?

Online Seyahat Acenteleri (OTA's) günümüzün en yaygın satış kanalları. Hem hizmet alan hem de hizmet verenler olarak tüm seyahat planlarımızı bu kanallar üzerinden gerçekleştiriyoruz. Misafirler doğru bilgiye ulaşma konusunda artık eskiye oranla çok daha şanslı. Yorumları okuyorlar, fotograflara bakıyorlar ve seyahat tercihlerini buna göre yapıyorlar.


İşletmeler için ise durum pek farklı değil. Özellikle bir kaç büyük zincir otel grubu dışında bir çok işletme bu satış kanallarından müşterilerine ulaşıyorlar. Bu nedenle eskiye oranla kaliteli fotoğraf ihtiyacı arttı.


Peki bu kanallarda hangi ozelliklere sahip fotoğraflar yer almalı? Bu benim de fotoğrafçı olarak üzerinde en çok kafa yorduğum konulardan biri. Daha önceki yazılarımı tam da bu noktada okumanızı tavsiye ederim :


Önemli noktalara gelecek olursak :

  • Otelinizi diğer otellerden ayıran özellikleri ön plana çıkartacak fotografları seçmek temel kural.

  • Her bir oda tipinin en az dört fotoğrafının olması artık bir çok kanalda zorunluluk.

  • Başta restaurant, lobi/resepsiyon, bar, toplantı odaları, otel dış cephesi ve varsa havuz/plaj, Spa, Fitness merkezi gibi alanların da mutlaka fotoğraflarının olması gerekir.

  • Sunduğunuz ücretsiz banyo malzemeleri, kasa, saç kurutma makinesi gibi detaylar da estetik bir biçimde fotoğraflanmalı


Fotoğraf Boyutları Ne Olmalı?

  • Öncelikli olarak yatay fotoğraflar tercih edilmeli. Ne yazık ki bazı alanların yatay olarak fotoğraflanabilmesi imkansız olabiliyor. (örneğin banyolar) Bu durumda fotoğrafı kare formata getirmek alternatif bir çözüm olabilir. Tabii estetik bir kırpmayla (crop).

  • Fotoğraflar yüksek çözünürlüğe sahip olmalı. Yani düşük kaliteli bir telefon veya fotoğraf makinesi ile çekilmiş fotoğrafları artık bir çok kanal kabul etmiyor.

Booking.com için boyutlar : minimum 2048x1080 pixel. Fakat tercihen 4000x3000 pixel fotoğraf istiyorlar. Maksimum dosya büyüklüğü ise 19 MB olmalı.

TripAdvisor için boyutlar : fotoğraf büyüklüğü 15 MB geçmemeli. Tercih ettikleri fotoğraf boyutları kare 1080x1080 pixel (1:1 rasyo) veya 1280x720 pixel (4:3 rasyo)

Expedia Group için minimum 1000 pixel (uzun kenar) yeterli oluyor.

  • Fotografların genellikle .jpg, .bmp, .png, gif formatında olması isteniyor.
Comments


ana sayfaya dönüş simgesi

Aramıza katıldığınız için teşekkür ederiz !

bottom of page